#DLADZIECKA

9 powodów, dla których Twoje dziecko nie je warzyw

Dlaczego dzieci nie chcą jeść warzyw
Czas czytania 11 minut
5/5 - (3 votes)

Czy to prawda, że dzieci nie lubią warzyw? Dlaczego dzieci nie chcą jeść warzyw? Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Jak przekonać je do próbowania nowych smaków? Odpowiedzi na te pytania wraz z praktycznymi rozwiązaniami znajdziesz w moim artykule. Zapraszam :-).

9 powodów, dla których dzieci nie chcą jeść warzyw (+praktyczne wskazówki jak to zmienić)

Wśród dorosłych panuje powszechne przekonanie, że dzieci nie lubią warzyw. Czy naprawdę tak jest? Faktem jest, że jemy za mało warzyw. My, jako dorośli. Trudno więc wymagać od dzieci, które uczą się przez naśladowanie, aby sięgały po nie chętnie. W tym artykule zebrałam najczęstsze przyczyny, dla których Twoje dziecko może odmawiać jedzenia warzyw. Co więcej, znajdziesz w nim również propozycje rozwiązań, które możesz od razu wdrożyć tak, aby warzywa stały się codziennym atrakcyjnym elementem diety Twojej rodziny.

Jeżeli nie masz czasu, aby przeczytać cały artykuł, na samym dole znajdziesz nagranie podcastu, w którym omówiłam ten temat. Wzbogaciłam go o moje osobiste przemyślenia oraz bonus, jakiego się nie spodziewasz :-).

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw?


Powód pierwszy: Bo mu ich nie dajesz.

Powód drugi: Bo dostaje je w nieatrakcyjnej formie

Powód trzeci: Bo Ty nie jesz warzyw

Powód czwarty: Bo za szybko się poddajesz

Powód piąty: Bo mają niską gęstość energetyczną

Powód szósty: Bo woli coś innego

Powód siódmy: Bo są trudne do jedzenia

Powód ósmy: Bo musi

Powód dziewiąty: Bo się boi

Podsumowanie – jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód pierwszy:

Bo mu ich nie dajesz


Najczęstsza przyczyna, dla której dzieci nie jedzą warzyw jest bardzo prozaiczna. A mianowicie – Twoje dziecko nie je warzyw, bo mu ich nie dajesz. A dlaczego mu ich nie dajesz? Prawdopodobnie myślisz, że ich nie lubi. I koło się zamyka. Nie dajemy dzieciom warzyw, bo przecież dzieci nie chcą ich jeść. Bo my ich nie chcieliśmy jeść będąc dziećmi. Bo mamy złe skojarzenia, bo zmuszano nas do ich jedzenia. A skoro nie chcą, a my nie chcemy marnować żywności, to warzywa w ogóle nie pojawiają się na ich talerzach. Proste.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Proponuj swojemu dziecku różne warzywa, w różnej formie. Jeżeli dziecko reaguje histerią na sam widok czegoś zdrowego na swoim talerzu, dobrym rozwiązaniem będzie serwowanie posiłków w formie bufetu. Stawiamy na stole półmiski z produktami do samodzielnego nakładania. Dziecko samo decyduje o tym, co chce aby znalazło się na jego talerzu. Jeżeli nie chce nakładać sobie porcji warzyw to nie musi. Ale niech te warzywa będą na stole, niech ono je widzi przy każdym posiłku. Kiedy zobaczy, że to normalna część diety, w końcu się przyzwyczai (przynajmniej na to liczymy ;-)). Zmiana nawyków to proces trudny i długotrwały. Przypomnij sobie, kiedy Ty próbowałaś rzucić palenie albo zrezygnować z dodatku cukru do kawy. A może ten etap masz jeszcze przed sobą?

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw
Atrakcyjna forma podania posiłku zachęca do jego zjedzenia.

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód drugi:

Bo dostaje je w nieatrakcyjnej formie


Kolejnym powodem, dla którego dzieci nie lubią warzyw jest to, że są im one proponowane w nieatrakcyjnej dla nich formie. Tutaj nasuwa mi się koszmarne wspomnienie z dzieciństwa. Warzywa w moich posiłkach pamiętam tak: albo rozgotowana brukselka z mrożonki, dzięki czemu do dziś mam awersję do brukselki, choć już odkryłam kilka lat temu, że można kupić ją świeżą i przygotowywać na różne sposoby. Albo – warzywo numer dwa w posiłkach z mojego dzieciństwa: groszek z puszki z majonezem. Fuj.

U babci pojawiała się czasem marchewka z groszkiem, bardzo słodka, a ja jako dziecko nie lubiłam słodkich rzeczy. Aaa, no i szpinak. Ale wiesz, nie taki świeży, jaki możemy kupić dzisiaj, czy nawet mrożony w liściach. To była taka papka, a musiał być koniecznie z Hortexu – jak twierdziła moja prababcia. Ale ta papka, mimo nieatrakcyjnego wyglądu, o dziwo mi smakowała. Do dziś kocham szpinak w takiej formie, ale warunek jest taki, że musi on być przygotowany przez moją babcię. Nikt inny nie potrafi zrobić takiego.

Z surówek pamiętam tylko jedną – surówkę z kapusty kiszonej. To z kolei domena drugiej babci ;-). I tyle. A więc nie jadłam warzyw, bo mi ich nie proponowano. Czy jadłabym je, gdyby proponowano mi je częściej, w atrakcyjniejszej formie? Nie wiem, ale na pewno warto spróbować.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Proponuj swojemu dziecku warzywa do każdego posiłku, jak napisałam w poprzednim punkcie. Staraj się, aby forma podania była dla niego atrakcyjna. Możesz serwować surowe warzywa pokrojone niestandardowo. Na przykład: w bardzo cienkie słupki (to się chyba nazywa julienne?); w cienkie nitki/wstążki za pomocą obieraczki lub inne finezyjne kształty uzyskane dzięki specjalnym wycinarkom. Przygotuj frytki warzywne z batata, kalarepy, buraka, marchewki czy selera. Ugrilluj plastry bakłażana, cukinii i papryki. Moje osobiste dzieci przepadają za pieczonymi pieczarkami. No ok, pieczarka to nie jest warzywo, ale może być fajnym dodatkiem, podnoszącym atrakcyjność dania. Podawaj do posiłków kolorowe surówki. Zupy krem czy koktajle też są świetnym rozwiązaniem, aby „przemycić” do diety Twojego dziecka trochę więcej warzyw.

Jak przekonać dzieci do warzyw
Czy Ty chciałabyś cały czas jeść papki? Ja też nie ;-).

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw? Powód trzeci:

Bo Ty nie jesz warzyw


Chcemy, aby nasze dzieci zdrowo się odżywiały. Bo przecież chcemy, prawda? Zapominamy jednak często o tym, że dzieci uczą się przez naśladowanie. To właśnie dlatego w szkole czy w przedszkolu Twoje dziecko chętniej próbuje potraw, których w domu nie chce jeść. Bo widzi, że inne dzieci też to jedzą. Aby zadbać o dietę swojego dziecka, musimy najpierw zadbać o swoje własne nawyki żywieniowe. Jeśli Twoje dziecko widzi na swoim talerzu produkty, których nie ma na Twoim, zapala mu się lampka alarmowa. Skoro na talerzu mamy znajduje się coś innego niż na jego talerzu, to chyba z tą jego porcją coś jest nie tak. Takie niuanse zauważają już niemowlaki, dlatego dobrze jest dbać już od pierwszych miesięcy rozszerzania diety, aby posiłki dziecka były jak najbardziej zbliżone do naszych. Przecież nie od dziś wiadomo, że najbardziej atrakcyjny jest właśnie cudzy talerz ;-).

Aby zadbać o dietę swojego dziecka, musimy najpierw zadbać o swoje własne nawyki żywieniowe.

DIETOTERAPIAWEB.COM

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Jedzcie wspólne posiłki. Niech na Twoim talerzu znajdą się produkty, które chcesz, aby Twoje dziecko również jadło. Kiedy zobaczy, że mama je to samo, łatwiej będzie mu zaufać, że to jest wartościowy, odżywczy pokarm, a nie trucizna.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw
Wspólne posiłki wspierają budowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód czwarty:

Bo za szybko się poddajesz


Ten temat jest mi dobrze znany z doświadczeń wielu mam, z którymi rozmawiam. Jednokrotna próba podania dziecku jakiegoś pokarmu kończy się niepowiedzeniem, więc nie podejmują kolejnej. Wiem, jak frustrujące jest to, że dziecko nie chce zjeść tego, co przygotowałaś. Jest to bez wątpienia przykre, bo wydajesz pieniądze, aby tę żywność kupić, poświęcasz czas, aby przygotować ją do spożycia, a finalnie to wszystko ląduje w koszu. Nie wiem jak Ty, ale ja zawsze odczuwam wyrzuty sumienia, kiedy muszę wyrzucić jedzenie. Rozumiem Cię. Jednak jeśli chcemy nauczyć dziecko czegoś nowego, nie wystarczy spróbować raz. Czasem trzeba podjąć tę próbę kilka razy, czasem kilkanaście, a w najcięższych przypadkach, w okresach neofobii rozwojowej, nawet kilkadziesiąt 😱. Czasem dopiero wtedy dziecko jest w stanie zaakceptować nowe smaki.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Stosuj jak najbardziej zróżnicowaną dietę już w ciąży, a następnie w okresie karmienia piersią. Z aktualnych badań wynika, że dzieci matek, które odżywiały się różnorodnie w okresie prenatalnym i w okresie laktacji, chętniej próbują nowych produktów. Dzieje się tak, ponieważ poniekąd znają już te smaki ze wcześniejszych okresów swojego życia. Czy wiedziałaś, że przez łożysko przedostają się substancje aromatyczne ze spożywanej przez mamę żywności? A mleko kobiece zmienia smak w zależności od spożytych przez mamę pokarmów? Są to zmiany subtelne, ale wyczuwalne przez karmione niemowlę.

Z aktualnych badań wynika, że dzieci matek, które odżywiały się różnorodnie w okresie prenatalnym i w okresie laktacji, chętniej próbują nowych produktów.

DIETOTERAPIAWEB.COM

Proponuj, proponuj, proponuj. Nie poddawaj się za pierwszym razem, kiedy Twoje dziecko odmawia spróbowania nowej potrawy. W tej sytuacji znów świetnie sprawdza się rozwiązanie podane w punkcie pierwszym, a mianowicie posiłki podawane w formie bufetu, z którego każdy może sobie nakładać co chce i ile chce. To daje dziecku atrakcyjną dla niego możliwość wyboru spośród produktów, o których Wy jako rodzice decydujecie, że znajdą się na stole. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut – o wiele mniej jedzenia będzie się marnować, gdyż to, co zostanie na stole, może być następnie przerobione na jakąś inną potrawę na kolejny dzień. Bądź cierpliwa. Nie wywieraj presji.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw
Preferencje smakowe zaczynają się kształtować już w łonie matki.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw? Powód piąty:

Bo mają niską gęstość energetyczną


Kolejna przyczyna, dla której dzieci rzekomo nie lubią warzyw, jest czysto ewolucyjna. Mały człowiek, który z bogatoodżywczego pokarmu, jakim jest mleko mamy, musi przerzucić się na posiłki stałe, naturalnie będzie wybierać te produkty, które dostarczą mu energii do przeżycia. Dlatego dzieci chętniej jedzą pokarmy bogate w białko i tłuszcze. Ich organizmy nie domagają się tak jawnie witamin i antyoksydantów, ponieważ te substancje nie są w pierwszej kolejności niezbędne do przetrwania. Niemniej jednak ich źródło powinno pojawiać się w każdym posiłku.

Warzywa i owoce są niskokaloryczne. Dla nas – mam pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy po ciąży, stanowi to atut. Ale nie dla naszych dzieci, które ewolucyjnie traktują żywność jako źródło energii i będą wybierały takie pokarmy, które w małej objętości dostarczą dużej ilości energii, niezbędnej do rozwoju oraz aktywności ruchowej. Warzywa, zwłaszcza surowe, do takich produktów niestety nie należą.

Mały człowiek, który z bogatoodżywczego pokarmu, jakim jest mleko mamy, musi przerzucić się na posiłki stałe, naturalnie będzie wybierać te produkty, które dostarczą mu energii do przeżycia. Warzywa do takich produktów niestety nie należą.

DIETOTERAPIAWEB.COM

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

W pierwszych miesiącach rozszerzania diety dziecka wybieraj posiłki bogate odżywczo, takie jak zupy kremy, potrawy z jaj, pasty ze strączków, rożnego rodzaju kaszotta czy makaron z sosami warzywnymi. Surowe warzywa powinny jednak również pojawiać w diecie niemowlaka, np. pokrojone w słupki, z dodatkiem jakiegoś odżywczego dipu, jak pasta z awokado, hummus, czy nawet masło orzechowe.

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód szósty:

Bo woli coś innego


„Moje dziecko chce jeść tylko nuggetsy z frytkami, inny obiad nie przejdzie”. „Moje dziecko je tylko parówki na śniadanie, tak się nauczyło”, „Moje dziecko lubi tylko to, to i to”. Itd. Dzieci są jedzeniowymi konserwatystami. Jeżeli coś im raz posmakuje, będą chciały to jeść na okrągło, przynajmniej przez jakiś czas. To jest naturalna kolej rzeczy i w życiu Twojego dziecka z pewnością będą pojawiały się okresy, kiedy będzie ono chciało jeść tylko banany albo kanapki z serem żółtym przez cały dzień. Albo jogurt z mrożonymi malinami, jak na przykład moja córka już od 6 lat ;-). Albo, jeśli gdzieś wcześniej, z braku świadomości popełniłaś błąd – właśnie nuggetsy z frytkami. To jest całkowicie naturale zjawisko. Ale czy to jest powód, dla którego nie powinnyśmy zrobić wszystkiego, co w naszej mocy, aby ten stan rzeczy zmienić? Moim zdaniem wręcz przeciwnie.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Niewątpliwie trudno jest zmienić nawyk, który był utrwalany przez dłuży czas. Zwłaszcza u dziecka, do którego nie trafiają jeszcze racjonalne argumenty odnoszące się do stanu zdrowia, dobrego samopoczucia czy ryzyka chorób cywilizacyjnych. Ale nie jest to niemożliwe. Zacznijmy od tego, skąd w ogóle w Twoim domu wzięły się fast-foody, gotowe mrożonki czy słodzone produkty mleczne udające zdrową przekąskę? Jeśli to Ty je kupujesz, przestań to robić. Owszem, nagła zmiana stylu żywienia to może być dla dziecka szok, skutkujący frustracją, buntem, a w dłuższej perspektywie nawet zaburzeniami odżywiania. Dlatego na początku możesz proponować dziecku domowe zamienniki niezdrowych, sklepowych produktów. Nuggetsy możesz przygotować sama, frytki upiec w piekarniku z dodatkiem innych warzyw dla niepoznaki ;-). Nie ma prostszej przekąski niż jogurt naturalny wymieszany ze świeżymi lub mrożonymi owocami, orzechami i płatkami.

I po raz kolejny powtórzę – jedzcie wspólne posiłki, niech dziecko widzi, że ty też jesz zdrowo.

Nagła zmiana stylu żywienia to może być dla dziecka szok, skutkujący frustracją, buntem, a w dłuższej perspektywie nawet zaburzeniami odżywiania.

DIETOTERAPIAWEB.COM

I po raz kolejny powtórzę – jedzcie wspólne posiłki, niech dziecko widzi, że ty też jesz zdrowo.

Dlaczego dzieci nie jedzą warzyw
Śmieciowe jedzenie skutecznie zniechęca dzieci do warzyw.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw? Powód siódmy:

Bo są trudne do jedzenia


Dzieci nie lubią warzyw, bo są trudne (i warzywa, i dzieci ;-)). Jak już pisałam w punkcie piątym, warzywa są niskokaloryczne. To znaczy, że trzeba zjeść ich objętościowo dużo więcej, aby dostarczyć sobie tyle samo energii ile przykładowo z kotleta, jajka albo naleśnika. Ponadto, warzywa mają dużo błonnika. Trzeba się mocno namęczyć, aby zjeść jedną ich porcję, zwłaszcza jeśli są surowe. A dzieci mają małe żołądki i nie są w stanie zjeść dużo na raz.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Proponuj dziecku różne warzywa w różnych formach do każdego posiłku. Fajnym rozwiązaniem będą zupy kremy czy koktajle, w których warzywa są już wstępnie obrobione, przez co łatwiejsze do spożycia i łatwiej strawne. Takie posiłki mogą być elementem diety Twojego dziecka, ale nie powinny stanowić jej podstawy. Ostatecznie naszym celem jest bowiem sytuacja, w której dziecko będzie jadło różne produkty w różnych formach, będzie znało smaki i faktury poszczególnych pokarmów. Zresztą, kto by chciał jeść cały czas papki?

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód ósmy:

Bo musi


Najgorszym i najtrudniejszym do wyeliminowania powodem, dlaczego dzieci nie lubią warzyw jest fakt, że zmuszamy je do ich jedzenia. Możemy nie robić tego nawet celowo, ale podświadomie, gdyż takie zachowanie jest w nas zakorzenione często od wczesnego dzieciństwa. Groźby: „Nie wstaniesz od stołu dopóki nie zjesz wszystkiego”; presja: „Musisz zjeść warzywa”; szantaż:  „Jak zjesz warzywa to dostaniesz coś tam” . I najgorsze: „Jedz warzywa, bo są zdrowe”. Taki argument nie trafi do żadnego normalnie rozwijającego się dziecka. Dla niego zdrowie to jest pojęcie czysto abstrakcyjne. Oczywiście, dobrze jest prowadzić edukację zdrowotną dzieci od najmłodszych lat, jestem jak najbardziej promotorką takich działań. Ale nie oszukujmy się, kilkulatek nie będzie jadł warzyw dlatego, że są zdrowe. On będzie je jadł, bo są smaczne, kolorowe, mają ciekawą fakturę, są podane w atrakcyjnej formie. Dbajmy więc o to, aby takie były :-).

Nie oszukujmy się, kilkulatek nie będzie jadł warzyw dlatego, że są zdrowe. On będzie je jadł, bo są smaczne, kolorowe, mają ciekawą fakturę, są podane w atrakcyjnej formie.

DIETOTERAPIAWEB.COM

Inne budzące kontrowersje zjawisko, jakie od jakiegoś czasu obserwuję, ma miejsce w placówkach edukacyjnych. W niektórych szkołach i przedszkolach, w których posiłki podawane są w formie bufetu, panuje zasada, że trzeba zjeść wszystko, co się nałoży na talerz. Rozumiem zamysł takiego podejścia. Chodzi o to, by nie marnować żywności i uczyć dzieci umiaru… Ale takie podejście może też odnieść odwrotny skutek do zamierzonego (podobnie jak akcja #karmiejemwszystko, o czym pisałam w poprzednim artykule i opowiadałam w podcaście). Dziecko myśli tak: muszę zjeść wszystko, co sobie nałożę, nałożę więc sobie tylko to, co znam i co wiem, że będzie mi smakowało. Na talerzu ląduje więc kotlet i ziemniaki. I to jest złe. To uniemożliwia dzieciom próbowanie nowych smaków i utrwala społeczne przekonanie o tym, że dzieci nie jedzą/nie lubią/nie chcą jeść warzyw.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Jeszcze raz powtórzę moją złotą radę, która wydaje się być clou niniejszego tekstu: Proponuj, nie zmuszaj. Nie wywieraj presji. Nie złość się, że dziecko nie zjadło wszystkiego co ma na talerzu. Zachęcaj do próbowania nowych smaków. Daj mu do zrozumienia, że może czegoś nie zjeść, jeśli mu nie smakuje, ale zawsze warto spróbować, żeby się o tym przekonać :-).

Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść warzyw? Powód dziewiąty:

Bo się boi


Neofobia jest zjawiskiem naturalnym i występującym okresowo u dzieci na różnych etapach rozwoju. U jednych będzie to trwało dłużej, u innych krócej, ale ten etap na pewno w którymś momencie się pojawi. Neofobia żywieniowa to lęk przed nowym, nieznanym dotąd pokarmem. Z tym, że nie zawsze musi to być produkt nowy. Czasem wystarczy, by został przygotowany w inny sposób lub podany w  innej formie. Na przykład – Twoje dziecko dotąd z przyjemnością chrupało surową marchewkę, a teraz podałaś mu marchewkę z groszkiem ugotowaną na parze i nie zje jej za nic w świecie. Ja jestem przykładem takiego dziecka 🙈. Do tej pory nie lubię gotowanej marchewki. Więc to nawet nie musi być koniecznie neofobia, ale być może kształtujące się już preferencje smakowe. Każdy ma jakieś, prawda? Twoje dziecko też. Uszanuj to. Twoje dziecko nie musi jeść wszystkiego. Ty na pewno też nie jadasz absolutnie wszystkich produktów.

Neofobia żywieniowa to lęk przed nowym, nieznanym dotąd pokarmem.

DIETOTERAPIAWEB.COM

Innym objawem neofobii jest lęk przed zabrudzeniem pożywienia na talerzu. I tu znów przypomnina mi się dzieciństwo. Jako dziecko bowiem wszystkie produkty na moim talerzu musiały być obowiązkowo oddalone od siebie o minimum kilka centymetrów. Inaczej nie było możliwości, żebym to zjadła. Wtedy jeszcze nie było talerzyków z przegródkami (a może były, ale ja po prostu takiego nie miałam?). Mimo to pamiętam, że wszystkie „mokre” pokarmy musiały znajdować się w osobnych miseczkach.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

ROZWIĄZANIE:

Uszanuj upodobania dziecka, nawet jeśli  wydają Ci się absurdalne (np. to, że poszczególne produkty nie mogą się dotykać na talerzu albo orzechy do posypania owsianki mają być podane w osobnej miseczce). Dzięki temu Twoje dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa i będzie czuło, że jego potrzeby są respektowane. Nie frustruj się, nie wywieraj presji, bądź świadoma tego, że gorsze okresy występują w procesie rozwoju dziecka cyklicznie. Proponuj – nie zmuszaj. Daj sobie czas i bądź cierpliwa.

Jak zachęcić dzieci do warzyw
Niektóre dzieci nie lubią, kiedy różne produkty dotykają się na talerzu. Uszanuj to.

Podsumowanie – jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?


Podsumowując najważniejsze informacje z tego artykułu, chciałabym zebrać wszystkie praktyczne wskazówki w formie krótkiej listy, którą powinnaś zapamiętać, a najlepiej powiesić ją sobie na lodówce i wprowadzać sukcesywnie do Waszej codzienności.

  1. Proponuj warzywa do każdego posiłku.
  2. Jedzcie posiłki przy wspólnym stole – pokaż swojemu dziecku, że warzywa to normalny element diety.
  3. Proponuj różne warzywa w różnych formach – zupy, surówki, warzywa w słupki, frytki, placki, koktajle.
  4. Nie poddawaj się, jeśli Twoje dziecko odmawia jedzenia warzyw. Bądź konsekwentna. Proponuj – nie zmuszaj.
  5. Podawaj posiłki w formie bufetu. Tak, wiem – jest wtedy więcej zmywania. Ale taka forma jest atrakcyjniejsza, dziecko uczy się samodzielności i wie, że może coś zjeść, ale nie musi. No i mniej jedzenia się marnuje, a to też ważne.
  6. Używaj talerzy z przegródkami, jeśli Twoje dziecko takie lubi. Uszanuj jego preferencje. Jeśli nie lubi zupy posypanej natką, nie posypuj, jeżeli chce zjeść osobno jogurt, osobno owoce a osobno płatki, niech tak je.

Mam nadzieję, że dość wyczerpująco opowiedziałam o najczęstszych przyczynach, dla których dzieci nie jedzą warzyw oraz podałam sporo praktycznych rozwiązań. Jestem ciekawa, które z nich sprawdziły się u Ciebie? A może u Was problem niejedzenia warzyw w ogóle nie występował?

Jeżeli masz jakieś praktyczne wskazówki, które u Was się sprawdziły, podziel się nimi w komentarzu, na pewno inne mamy to docenią. Ja również chętnie skorzystam, bo jak już pisałam wcześniej, w życiu dziecka nic nie jest stałe i kryzysy pojawiają się cyklicznie. Dobrego dnia.

Ten artykuł możesz również wysłuchać w wersji audio, rozszerzonej o moje osobiste przemyślenia oraz bonus-niespodziankę, całkowicie ZA DARMO:

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy, udostępnij go swoim znajomym (używając poniższych ikonek). Pozwoli mi to dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych dietetyką i żywieniem od strony praktycznej. Dziękuję 🙂

Similar Posts

3 thoughts on “9 powodów, dla których Twoje dziecko nie je warzyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *